2015 yılında Adobe Flash Player’den rekor seviyesinde güvenlik açığı tespit edildi ve bir takım güncellemeler ile bu açıklar giderilmeye çalışıldı. 

Adobe Flash, 2015 yılı içerisinde kaç açık problemi ile karşı karşıya kaldı? İşte Adobe Flash Player 2015 yılı içerisindeki açık istatistiği özeti.

Adobe Flash Player 2015 yılında toplamda 316 adet açık verdi ve bunlardan 6’sı güncel 6.1 flash player sürümüne aittir.

Adobe Flash Player, yıllardır web sayfalarımızda kullandığımız gerek performans gerek ise sorun ve güvenlik açıklarına rağmen tercih ettiğimiz ve bir o kadar da kullanmak zorunda bırakılan bir programdı.HTML 5’in gelmesiyle birlikte ve büyük sitelerden Twitter, Facebook ve Youtube gibi firmalar tercih etmesinden sonra günümüzdeki bir çok sitelerde kullanılmaya başlandı. HTML 5,  Flash Player’e göre performans açısından daha hızlı ve güvenlik açısı bakımından da bir adım daha güvenlidir.

Adobe, HTML 5 ‘in gelmesiyle birlikte Flash Player devrinin kapandığını resmi olarak kabul etmişti.

Adobe Flash Player, kullandığımız Windows işletim sistemleri içerisinde halen kullanılmakta olup günümüzde halen güvenlik açıkları ile bizi risk durumuna düşürmektedir.

Flash’ın en çok karşı karşıya kaldığı problemlerin en başında ki sorun güvenlik açıklarıydı. Ocak ayı içerisinde bile yeni bir açık olduğu ortaya çıkmıştı ve bu güvenlik açığını hemen düzelttiler. Flash güvenlik açığı konusunu anlaşılan o ki rutin bir hale getirmiş. Adobe için her bir sistem açık artık önem arz etmiyor ve sıradan şeyler gibi algılayarak açıklarının üstünü kapatıp bir güncelleme ekliyor. Adobe’daki güvenlik açıkları yüzünden bilgilerinizin çalınması veya hesabınızdaki maddiyatınızın tamamen kaybolmasının sorumlusu(kaybedeni) maalesef ki siz oluyorsunuz. Güvenlik konusunda ilettiğiniz ve ileteceğiniz hiç bir konu onlar için önem arz etmiyor. Burada siz kullanıcılarımıza çok iş düşüyor.Bilinçli bir kullanıcı olması için araştırıcı olmalarını ve bu konuda dikkatli olmaları hakkında tavsiyesinde bulunuyorum.

Sistemlerinizde güncel adobe flash player sürümünün olup olmadığını kontrol edin ve bilgilerinizin güvenliği için lütfen programlarınızı düzenli bir şekilde güncelleyiniz.

Güncel Adobe sürümüne sahip olup olmadığınızı kontrol etmek için https://www.adobe.com/software/flash/about/

Bilgi Koruma Merkezi Penetration Test Team Leader Hakan YENİAY