İş dünyasında güvenlik, yaşanan hızlı ve sürekli değişimler nedeniyle köklü bir dönüşüm yaşıyor. Kurumların iş yapış biçimleri yeniden yapılandırılırken, yeni teknoloji ve trendler de aynı oranda kurumsallığın tanımını değiştiriyor. Yıllardır kullanılan kurumsal yazılımların ekonomik yapısını değiştiren en önemli etkenlerden birini de bulut bilişim ve bulut uygulamaları oluşturuyor.

Günümüzde çalışanlar sadece iş hayatında kendi cihazlarını kullanmakla (BYOD) kalmıyor;  aynı zamanda merkezi bir IT kontrolünden geçmeksizin ihtiyaç duydukları uygulamaları doğrudan internete bağlanarak satın almak ve indirmek istiyor. Bulut tabanlı pazarlama otomasyon sistemlerinden, Dropbox gibi son kullanıcılara da hitap eden depolama servislerine kadar geniş bir yelpazedeki bulut uygulamaları kurumsal dünyaya nüfuz ediyor. Her ne kadar çalışanlar bu uygulamalar sayesinde üretkenliklerini artırıp inovasyonun önünü açsa da, üçüncü parti uygulamalarıyla birlikte gelen güvenlik risklerine karşı kurumsal ölçekte tedbir almak madalyonun diğer yüzünü oluşturuyor.

Teknoloji ve sanal suçlar

Teknolojinin gelişmesi ve daha erişilebilir hale gelmesi, sanal suçluları da cezbediyor. On yıl önce masaüstü bilgisayarlara sızdırılan virüsler, bugün yerini tarayıcı tabanlı saldırılara, kimlik hırsızlıklarına ve botnet’lere bırakmış bulunuyor. En basit haliyle; iş için kullanılan mobil cihazların hava alanı gibi halka açık yerlerde korunmasız kablosuz ağlar üzerinden veri iletişimi kurması, gelişen teknolojiyi kötü amaçlı kullananların ekmeğine yağ sürüyor. Bulutun sunduğu yüksek erişilebilirlik ile ortaya çıkan bu gibi güvenlik açıkları karşısında geleneksel korunma yöntemleri işlevselliğini yitiriyor ve yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyuluyor.

Palo Alto Networks, McAfee gibi dünya genelinde pek çok başarı hikayesiyle öncülüğünü kanıtlamış kurumsal güvenlik şirketleriyle stratejik iş ortaklığı bulunan Bilgikoruma.net, müşterilerine bugünün ve yarının güvenlik tehditlerine karşı uçtan uca, kapsamlı ve etkili güvenlik danışmanlığı yapıyor. Çözüm portföyünde bulunan yenilikçi ve geleceğe yönelik güvenlik yaklaşımları, kurumların BYOD (Kendi Cihazını Getir), mobilite ve bulut gibi güncel trendlere karşı ihtiyaç duydukları tedbirleri başarıyla almalarını sağlıyor.