Bu yıl neredeyse şirketlerin üçte ikisi DDOS saldırılarına uğramıştır. Bilgi Koruma tarafından yapılan araştırmalarda bu yıl yaşanan DDOS saldırıları geçen yıla oranla %50 daha fazla artış gösterdiği ve bu oran giderek kat kat daha fazla artış göstereceği belirlendi.

Firma yetkilileride bir hayli endişeli **

Bilgi Koruma Merkezi Araştırdı…

Güvenlik açıklarının %75’i veri hırsızlığı ve yolsuzluk saldırıları %25’i ise firmanın sistemlerine zarar vermek için kullanılmaktadır. Doğal olarak bu oran içerisinde rakip firmalardan gelen saldırılarda yer almaktadır.

Kamu, Kurum ve Kuruluşlara yönelik DDOS Saldırılarının bu yıl açtığı zarar 3.5 milyon dolar olarak tespit edilmiştir. DDOS saldırıları ortalama olarak 54 dakika sürmekte ve bu süre kamu kurumu için çok fazladır. Bir hastanede 54 dakikalık sistem kesintisi çok büyük maddi sonuçlara neden olmaktadır.

Aynı zamanda bir DDOS saldırısı bir sistem bilgisayarına uygulandığı taktirde, Bilgisayar sisteminde bulunan  bütün verileri yok etme riski ve donanımsal olarak çok büyük zarara yol açma riski taşımaktadır.

Bilgi Koruma Merkezi araştırmalarında,  firmaların %60 oranla talebi saldırganlar tarafından yapılan saldırıları sistem üzerinde engelleme (durdurma) teknolojisi istediklerini belirtirken % 63 oranla talebi ise sisteme sızılan saldırganların sistemden atılması teknolojisini istediklerini belirtiyorlar.

Kuruluşların ise dörte üçü kendilerini bir antivirüs programının saldırılara karşı koruyacağına güveniyor. Bu da sistem zararlarına karşı kapıları sonuna kadar açtıkları anlamını taşıyor.