Mobil Android işletim sistemleri güvenlik ve gizlilik adına yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda size fayda sağlayacak bir takım uygulamalar ve özellikleri ile karşınızdayız.

Bilginiz üzere mobil teknoloji dünyasında en fazla kullanılan işletim sistemleri uygulaması aynı zamanda en fazla güvenlik zafiyeti olan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Güvenlik açıklarına karşı bizim yapmamız gereken bir takım güvenlik önlemleri aşagıda belirtilmiştir.

Wi-Fi Güvenliği

Güvenlik konusunun en başındaki risklerden olan wifi agittiğimiz yerlerde çeşitli Wifi ağlarını kullanarak web erişimi yapmaya çalışmaktayız. Ancak bu ücretsiz web erişim ağları farkında olmadığımız bir güvenlik sorununu da peşinde getiriyor. web wifi ağına bağlıyken sizinle aynı zamanda bağlanan bir hacker (kötü niyetli bir hacker) çeşitli saldırı yolları ile sizin telefonunuza bağlanarak çok çeşitli kişisel bilgilerinize erişim sağlayabilir. Hatta çok daha ileriye gidebilir. Wifi güvenliğinizi sağlamak oldukça kolay. Uygulamamızın adı Wifi Protector. Programı telefonunuza kurup açtıktan sonra aslında yapmanız gereken hiçbir şey kalmıyor. Proğram sizi otomatik ayar sistemi ile  korumaya geçiyor.

Bir başka aplikasyonumuz ise Bluebox Wifi Protector. Bluebox WP’de bizi Wifi Protector gibi MITM, Spoofing gibi bazı ciddi saldırı türlerinden koruyacaktır.

Anti Virüs’ün Bittiği Yerde Firewall Başlar

Firewall yani Güvenlik Duvarı programları internet akışını düzenleyen güvenlik sistemidir. İnternet trafiğini kontrol altında tutarak, internetten gelebilecek tehtitlere karşı kullanıcıyı koruyan ve bu nedenle AV (Anti Virüs) programlarının yanında birde Firewall programı kurmanız faydalı olacaktır. İşte tam bu noktada da DroidWall yardımımıza koşuyor.

DroidWall’ı uygulamasını tercih etmek istemezseniz Play Store’a Firewall yazarak başka Firewall uygulamalarıda tercih edebilirsiniz.

DroidSheep Guard

DroidSheep Guard’da yine ARP Spoofing ve Hijacking saldırılarına karşı sizi koruyan bir aplikasyon. Aplikasyon yalnızca Rootlu telefonlarda çalışmaktadır.

Strip Guard

Bir başka Android güvenlik aplikasyonu olan Strip Guard ise güvenli bağlantılar olan SSL bağlantılarının (https) gerçekten güvenli olup olmadığını size belirterek güvenlik sağlayan bir aplikasyondur. Özellikle herkese açık WiFi ağları veya VPN ağları kullanıyorsanız bu aplikasyonu kullanmanızda fayda vardır.

Zimperium ShellShock Scanner

Yeni keşfedilen açıklara ve virüslere ShellShock denir. Bu virüsler telefonunuza çok çeşitli yollarla enfekte olabilir. Android cihazınızın savunmasız olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız Zimperium ShellShock Scanner işinizi görecektir.

Ve Elbette Anti-Virüs

Anti-Virüs programları şüphesiz virüslerden korunmanın en garanti yoludur. Zaten şu ana kadar bahsettiğimiz bütün hususlar Anti-Virüs’lere ek bir güvenlik olması için kurmanız gereken aplikasyonlardır. Android tabanlı cihazlar için çok fazla Anti-Virüs uygulaması bulunmakta olup bunlardan bir kaçı AVG, Avast, Dr Web, Avira, Kaspersky, CM Security, Norton, McAfee, Malwarebytes şeklinde sıralanmıştır. Hangi Anti-Virüs’ü seçeceğiniz elbette sizin karar vermeniz daha doğru olandır ama tercihimiz Malwarebytes ve CM Securit’dir.

GİZLİLİK İÇİN YAPILACAKLAR 

Orbot ve Orweb

Gizlilikte muhakkak ismini en çok duyurmuş uygulamalardır. Namı diğer Tor Browser’ın Android aplikasyonu Orweb. Ancak tek başına Orweb’den internete girmek ile de bu iş bitmiyor. Yanında birde Orbot‘u kurmanız gerekmektedir. Bu muhteşem ikili sayesinde internette istediğiniz gibi dolaşmanız mümkün. Bu iki uygulam kurmanız halinde VPN’ler ile uğraşma gereğiniz kalmayacaktır.

RedPhone

Konuşmalarınız 3. bir kişi tarafından dinlenmesini önlemek Android’in küçük bir uygulamas aplikasyonu ile yapabileceğinizi biliyormuydunuz.Evet bu mümkün aplikasyonumuzun adı RedPhone‘dirRedPhone sayesinde konuşmalarınız şifrelenir ve üçüncü bir kişi tarafından dinlenmesi oldukça güç bir hal alır. Ancak konuşmayı yapacağınız kişinin telefonunda da bu uygulama kurulu olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir husus ta uygulamanın internet üzerinden çalışması yani arayacağınız kişinin de sizin de konuşma sırasında internetinizin olması gerekmektetir.

Red Phone Android

ChatSecure

Bu uygulamamız sayesinde güvenli bir konuşma sağlamamız mümkün oluyor. Bu açıdan diğer bütün aplikasyonlara kesinlikle toz yutturan bir aplikasyon olduğunu söyleyebiliriz. Aplikasyonda pek çok şekilde konuşma başlatmak mümkündür. Ancak konum bilginiz gizlilik olduğundan burada da devreye Orbot giriyor. Orbot ile Proxy ağımızı değiştirerek aplikasyona giriş yapıyoruz ve konuşmayı başlatıyoruz.

NoteCipher

Bu aplikasyonumuz ise not defterinizi kilitlemenizi sağlıyor.  PIN kodunuzu ve not içeriğinizi 256-bit AES kriptosu ile şifreliyor ve güvenlik üstüne güvenlik sağlamış oluyorsunuz. Not defterine yalnızca yazı değil, resim vb. içerik eklemeniz de elbette mümkündür.

Fake GPS

İsminden de anlaşılabileceği gibi Fake GPS uygulama aslında bulunduğunuz konumu, seçtiğiniz konum ile değiştiren bir aplikasyondur. Dünyanın hemen hemen her yerini seçebiliyorsunuz. Bir deneme yapın ve bir yeri seçin ardından Swarm ile bir Check In atın veya Whatsapp ile birisine konum gönderin. Bulunduğunuz konumu değil de seçtiğiniz konumu gösterdiğini göreceksiniz.