Sosyal medya platformunda elden ele dolaşan milyonlara ait özel video veya fotoğraf kareleri günümüzde sadece sosyal medyada kalmayıp artık TV ekranlarında da görmeye başladık.

Sosyal medyayı bilinçsiz bir şekilde kullanan kullanıcıların başı dertten çıkmayacak gibi görünüyor.Sosyal medyada yayınladığınız 1 resim milyonların profil resimlerinde yerini almaya başlıyor ve yanlışlıkla atılan bir resim başınıza büyük dertler veya sorunlar çıkarta bilir.Bilgi Güvenliği Koruma Merkezi olarak sadece kurum, kuruluş veya şirketlerin veri güvenliğini sağlamak yerine kişisel kullanıcıların verilerinin korunmasında da önemli bir rol almak isteriz.

Bununla ilgili paylaştığım bu videoları izlemeniz size hiç bir şey kaybettirmez hatta çok şeyler kazandırır.

Sosyal medya nedir ?  Kendi yorumlarımla açıklamak gerekirse kötü niyetli kullanıcıların cirit attığı bir platformdur. Neden böyle söylediğimi belki aranızda daha olayın farkında olmayan arkadaşlar mevcuttur diye açıklamak isterim  Ev , İş veya okul adresinin, cep telefon numaranızın bulunması, hatta bunlar da olmasına gerek yok internet sosyal medya platformuna atmış olduğunu bir resim size ait tüm bilgileri kötü niyetli kullanıcılara veriyor. nasıl mı ?  Siz evde partideyken veya işyerinden kareler şeklinde attığınız resimlerin tamamı akıllı telefonlar sayesinde yerinizi, adresinizi, telefon numaranızı, telefon cihazınıza ait tüm bilgiler(modeli,markası,tarayıcı bilgisi,ip) ve artık kurbanın elinden kaçma şansınız yok.

Tanımadığınız kişilerden sosyal medya aleminde bir dosya gönderimini aldıklarınızda bilgisayarlarınıza trojan / kötü niyetli yazılım girebileceğini ve hatta başka suçlar için gizlice “zombi bilgisayar” tabir edilen şekilde uzaktan yönetilebileceğini de bilmeliler. Internetten tanıştıkları birisiyle, yanlarında bir büyük olmadan buluşmaya kalkışmanın yaratabileceği sorunları da anlamalılar.

Webde açtığınız profilinizin başına her şey gelebilir.

İnsanlar facebook’a, twitter’a sinirle bir şey yazıyor ve yüzlerce kişiden tepki alınca silmeye çalışıyor. Fikir belirtmek veya siyasi bir görüş belirmek bile, üslup ve nezaket içinde olmalı. Geçen yıllar içinde görüşleriniz değişebilir. Siz olgunlaşabilirsiniz yeni bir gözle görebilirsiniz dünyayı.

Eskiden yazdıklarınızın bir anlık hatalarınızın ve eğlence amaçlı yaptıklarınızın hayatınızın geri kalanını gölgelemesine izin vermeyin.

Göndermeden önce bir daha düşünün.