eri patlamasıyla birlikte ortaya çıkan devasa boyutlardaki veriyi saklamanın yanı sıra bunun yedeğini almak ve olası bir kayıp ya da çökme durumunda kurtarılabilir hale getirmek de kurumlar için önemli bir ihtiyaç halini aldı. Elektrik kesintilerinden, donanım arızalarına ve siber saldırılara kadar pek çok olağanüstü hal karşısında en iyi tedbirlerden birini oluşturan veri yedekleme, yıllar içerisinde belirgin biçimde gelişti.

Bugün yüzlerce gigabayt boyutlarındaki veriler tek bir depolama ünitesinde saklanabiliyor. Üstelik bu veriyi kontrol altında tutmak ve felaket durumlarında kurtarmak da fonksiyonel arayüzler ve yüksek performanslı donanımlar sayesinde oldukça kolaylaştı.

Bilgikoruma.net’in stratejik çözüm ortaklarından EMC tarafından IDC’ye yaptırılan Yatırımın Geri Dönüş Analizi adlı araştırmaya göre, veri yedekleme altyapıları Türkiye ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren şirketlere yıllık ortalama 2,9 milyon doların üzerinde tasarruf sağlıyor. Üstelik bunun 1,7 milyon dolarlık bölümünü yalnızca eski teyp kütüphanelerin kaldırılması ve veri tekelleştirilmesiyle depolama verimliliğinin artırılması mümkün kılıyor. Araştırmaya göre veri yedekleme ve kurtarma altyapılarındaki dönüşüm için yatırım yapan kurumlar, yatırımın geri dönüşünü yüzde 454’e varan oranlarda alıyor.

Veri yedekleme teknolojilerinin getirdikleri

Veri yedekleme ve felaket kurtarma teknolojilerinin gelişmesi ise bir yandan maddi tasarruf sağlarken, diğer yandan BT çalışanlarının bu operasyonlara ayırdıkları süreyi muazzam ölçüde azaltarak kaynak tasarrufu sağlıyor. Araştırmada çalışanların veri yedekleme ve kurtarma görevlerine ayırdıkları sürenin yüzde 75 oranında azaldığı ve geri yükleme sürelerinin 9 saatten bir saate indiği görülüyor. Bu, olası bir arıza durumunda veri kurtarma süreçlerinin yüzde 88 iyileştirilmesi anlamına geliyor.

Kritik iş verilerinin saklanması kadar yedeklenmesi ve kurtarılmasının da kapsamlı bir depolama altyapısına dahil edilmesi gerekiyor. Bu süreçleri en iyi şekilde depolamaya entegre etmek için tasarım aşamasından itibaren projede kapsamlı bir yaklaşım ile yetkin bir çözüm ortağına ihtiyaç duyuluyor. Veri depolama alanında müşterilerine uçtan uca katma değerli hizmet sunan bilgikoruma.net, dünyada öncü teknoloji satıcılarıyla kurduğu stratejik ortaklıklar sayesinde kurumlara esnek, yüksek performanslı ve yüksek ROI (yatırımın geri dönüşü) değerlerine sahip veri yedekleme ve kurtarma çözümleri sunuyor. bilgikoruma.net müşterileri, depolama teknolojilerinde her an en iyi çözüme sahip olmanın güvenini ve konforunu yaşıyor.